V zadnjih letih se je zanimanje za sončne elektrarne v Sloveniji močno povečalo – in to z dobrimi razlogi.
Vendar pa pot do uspešne postavitve učinkovite sončne elektrarne ni vedno tako jasna, kot se morda zdi na prvi pogled.
Kljub obilici prednosti, ki jih sončne elektrarne prinašajo, obstajajo pasti, ki lahko vašo investicijo hitro spremenijo v zelo neprijetno izkušnjo, ki vas ne bo stala le denarja, ampak tudi časa in živcev.
Zato v tem članku razkrivamo štiri ključne pasti, na katere morate biti pozorni pred namestitvijo sončne elektrarne:
Pri odločitvi o številu sončnih panelov za vašo sončno elektrarno je treba upoštevati več dejavnikov, ne le velikost vaše strehe.
Nekateri izvajalci vam bodo namreč svetovali namestitev večjega števila panelov zgolj zato, ker je prostor na strehi na voljo (in ker bodo s tem več zaslužili, seveda).
Toda s takšnim pristopom vam lahko naredijo “medvedjo uslugo”.
Večina dobaviteljev energije v Sloveniji ne odkupuje ali ne plača za presežek električne energije, ki jo proizvede vaša sončna elektrarna.
Kot pojasnjujejo, na primer, v Energetiki Ljubljana: “Če je ob zaključku obračunskega obdobja količina električne energije, oddane v omrežje, večja od količine prevzete, se presežek prenese dobavitelju.”
Seveda pravijo, da to ni sporna praksa, saj je namen samooskrbe proizvodnja električne energije za popolno ali delno pokrivanje lastne porabe, ne pa prodaja presežka.
Torej, ne samo da boste plačali več za panele, ki jih ne potrebujete, temveč boste s tem tudi “sponzorirali” svojega dobavitelja energije, ki si bo prilastil vašo odvečno energijo.
Število panelov oziroma velikost elektrarne je zato ključna odločitev.
In pri tej odločitvi je treba upoštevati več dejavnikov, ki skupaj določajo optimalno število in postavitev panelov:
Kot vidite, je teh dejavnikov veliko – ampak mednje še vedno nismo umestili cene. Kot bomo razložili v nadaljevanju, za to obstajajo pomembni razlogi.
Med iskanjem optimalne rešitve za sončne elektrarne marsikdo pride do “skušnjave”, da bi znižal ceno elektrarne tako, da izbere malo manj kakovostne in manj priznane komponente.
V eni izmed popularnih Facebook skupin, namenjenih razpravam o sončnih elektrarnah in toplotnih črpalkah, smo celo zasledili, da ljudje naročajo izjemno nizkocenovne komponente in panele preko spletnih platform, kot sta Temu in AliExpress.
To je najbolj ekstremen primer, kako lahko nizka cena prevlada nad kakovostjo, a pogosto se zgodi, da se kljub izbiri komponent priznanih proizvajalcev potrošniki odločijo za nižje kakovostne različice teh komponent.
Ta pristop res lahko sprva zniža stroške, vendar so dolgoročne posledice lahko precej dražje:
Ko se torej odločate za komponente vaše sončne elektrarne, je pomembno upoštevati ne le ceno, ampak predvsem razmerje med ceno in kakovostjo, da zagotovite največjo možno učinkovitost in dolgotrajnost sistema.
In to ni edini primer, v katerem se bolj splača večja začetna investicija…
Čeprav se mnogi lastniki odločajo za sončno elektrarno brez baterijskega hranilnika, kar na prvi pogled deluje kot ekonomična odločitev, je treba razumeti dolgoročne posledice takšne izbire.
Sončne elektrarne brez hranilnika sicer zahtevajo nižjo začetno investicijo, vendar hibridne sončne elektrarne ponujajo številne pomembne prednosti.
Prvič, baterijski hranilnik omogoča samooskrbo z energijo, saj lahko shranite presežek proizvedene energije za kasnejšo uporabo. To je še posebej koristno v sezonah, ko je vreme slabo in je proizvodnja panelov manjša ali ponoči, ko paneli sploh ne proizvajajo energije.
Tako vam v času, ko vaša elektrarna ne proizvaja dovolj energije, ni treba energije jemati iz omrežja, s čimer lahko znatno zmanjšate odvisnost od omrežne električne energije, izkoristite več lastno proizvedene energije in znižate svoje stroške.
Drugič, brez hranilnika morate presežke energije oddajati nazaj v omrežje, za kar potrebujete soglasje in za kar vam večina dobaviteljev ne bo plačala tamveč si bodo, kot že rečeno, to energijo prilastili.
Tretjič, sistem z baterijskim hranilnikom vam lahko pomaga zagotoviti neprekinjeno oskrbo z električno energijo tudi v primeru izpadov električnega omrežja, kar je še posebej pomembno v območjih, kjer so pogosti izpadi elektrike ali v ekstremnih vremenskih razmerah.
Zato, čeprav je začetna investicija v sistem z baterijskim hranilnikom višja, dolgoročne koristi presegajo začetne stroške.
Vsekakor pa je dodajanje baterijskega hranilnika k vaši elektrarni odločitev, glede katere vam bo najbolje znal svetovati izkušen, iskren in strokoven izvajalec…
Zaradi hitrega razvoja trga sončne energije v Sloveniji se pojavlja vse več novih ponudnikov, ki še nimajo zadostnih izkušenj in niso ravno “strokovnjaki na svojem področju”.
Na žalost marsikdo od njih nima potrebnih certifikatov ali izboraževanj ter niso na tekočem glede najnovejših tehnologij in zakonov.
Neizkušeni izvajalci zato pogosto konkurirajo s privlačnimi nižjimi cenami, vendar lahko to vodi do dodatnih stroškov v prihodnosti, ko se pojavijo težave, kot so potreba po odpravi napak, zamenjavi komponent ali popravilu pomanjkljivosti, ki so posledica slabe montaže.
Slaba izbira izvajalca lahko privede tudi do večjih napak, ki lahko povzročijo požare ali zalivanje hiše, daljše izpade sistema, neučinkovito proizvodnjo energije in težave z garancijskimi zahtevki.
Ustrezen izvajalec za vašo sončno elektrarno bo imel dolgoletne izkušnje, uporabljal bo kakovostne in preverjene komponente od znanih proizvajalcev, zaposloval certificirane monterje in nudil zanesljive garancije tako na komponente kot na izvedena montažna dela.
Takšen izvajalec ne bo konkuriral z najnižjo ceno, ampak bo ponudil kakovost, strokovnost in iskrenost.
Od prve ideje do končne realizacije in nadaljnjega vzdrževanja naša ekipa zagotavlja strokovno vodenje in podporo, ki je zelo potrebna pri tako velikih in pomembnih investicijah, kot je sončna elektrarna.
Pri Omnisevu je naše poslanstvo, da skrbimo za prehod na zeleno prihodnost in predvsem to, da je ta prehod narejen kvalitetno, brez varčevanja na materialih.
Prepričani smo, da je to edini način, da se lahko zagotovi čim daljša življenjska doba vseh komponent, kar je tisti pravi ključ do dejanske, trajnostne zelene prihodnosti.
Te vrednote vam zagotavljamo na vsakem koraku postavitve vaše sončne elektrarne:
Zeleni partnerski kredit