Kaj so dejanske nevarnosti, kolikšno je v resnici tveganje in kako elektrarno zavarujete pred hudimi vremenskimi pogoji
Sončne elektrarne so vse bolj priljubljena izbira za tiste, ki želijo zmanjšati stroške energije in prispevati k bolj trajnostni prihodnosti.
Vendar pa marsikateri potencialni kupec razmišlja o tveganjih, ki jih prinaša naložba v sončno elektrarno.
Toča, požari, viharji in strele so naravni pojavi, ki so največkrat omenjeni v tem kontekstu. V tem članku bomo raziskali, kaj so dejanske nevarnosti, kolikšno je tveganje in kako lahko zaščitite svojo sončno elektrarno pred škodo.
Toča je eden izmed najbolj strašljivih vremenskih pojavov, ki lahko poškoduje sončne panele.
Vendar pa so sodobni paneli zasnovani tako, da prenesejo tudi najhujše udarce. Na primer, paneli Longi, ki jih uporabljamo pri Omnisevu, so opremljeni s kaljenim steklom debeline 3,2 mm. So testirani na udarce toče in pri samem vrhu vzdržljivosti med paneli, ki so trenutno na voljo na trgu.
Ti paneli so bili temeljito preizkušeni za ekstremne vremenske pogoje in garantirano prenesejo udarce toče s premerom 2,5cm pri hitrostih do 100 km/h. Po naših izkušnjah pa prenesejo tudi do 4,5 cm veliko točo pri isti hitrosti, brez nastanka mikrofraktur.
Nasvet: Kljub visoki odpornosti priporočamo, da svojo elektrarno zavarujete tudi pred točo, saj so vremenski pogoji nepredvidljivi – a o zavarovanju povemo več malo kasneje.
Strele naj bi predstavljale potencialno tveganje za sončne elektrarne, saj so paneli pogosto nameščeni na višjih delih stavbe, kar lahko poveča verjetnost udara strele.
To tveganje učinkovito obvladamo z ustrezno ozemljitvijo pri večini gospodinjstev, v primeru večjih elektrarn pa z namestitvijo strelovodov.
Pri Omnisevu poskrbimo za pravilno ozemljitev vseh komponent, kar zagotavlja, da elektrarna prenese tudi bližnji udar strele brez poškodb.
Zelo pomembno je tudi, da ozemljitev ni izvedena zgolj s eno ali dvema sondama v tleh, saj to ni dovolj.
Ključno je, da so vodila na strehi povezana z žico, ki je zaščitena s termo skrčljivo gumo z lepilom, kar zagotavlja, da vlaga ne pride v spoje. Večina izvajalcev žal uporablja navaden izolirni trak, ki sčasoma oksidira in lahko povzroči težave.
Nasvet: Glavna stvar, ki jo lahko naredite, da bi zavarovali svojo sončno elektrarno pred škodo pri udaru strele, je to, da poskrbite, da vašo sončno elektrarno montirata izkušen monter in električar, ki bosta pravilno in zadostno ozemljila sistem s primerno opremo in orodji.
Čeprav so požari na sončnih elektrarnah zelo redki, se še vedno pojavljajo kot skrb mnogih kupcev. Če pogledamo podatke, lahko hitro ugotovimo,da smo do sedaj imeli le 16 požarov na sončnih elektrarnah, vse skupaj pa jih je do sedaj v Sloveniji bilo 65 tisoč – razlogov za skrb je torej objektivno zelo malo.
Do požarov je ponavadi prihajalo bodisi zaradi slabe ozemljitve ali zato, ker starejše sončne elektrarne še niso bile opremljene z optimizatorji.
Dejstvo je, da materiali, iz katerih so izdelani paneli, niso gorljivi, poleg tega pa sodobne elektrarne uporabljajo optimizatorje, ki takoj zaznajo morebitno povišanje temperature ali kratek stik ter samodejno izklopijo elektrarno.
To skoraj v celoti izniči tveganje za požar. Ključno vlogo pri preprečevanju požarov pa igra tudi pravilna namestitev, ki mora biti izvedena po najvišjih standardih.
Nasvet: Izberite izkušenega izvajalca, ki bo poskrbel za pravilno namestitev in uporabo kakovostnih materialov, da bo vaša elektrarna varna in boste brez skrbi.
Viharji lahko predstavljajo resno grožnjo sončnim elektrarnam, še posebej zaradi močnih vetrov, ki lahko poškodujejo ali celo uničijo panele, če niso ustrezno nameščeni.
Pri Omnisevu uporabljamo napredne K2 podkonstrukcije, ki lahko prenesejo sunke vetra do 200 km/h. Pred namestitvijo sončne elektrarne opravimo natančne statične izmere, ki omogočajo prilagojeno načrtovanje konstrukcije.
S pomočjo K2 programa se nato zagotovi, da je vse natančno izračunano in ustrezno nameščeno. Tako je vaša sončna elektrarna pripravljena na najhujše vremenske pogoje, in če kljub temu pride do težav, ste lahko prepričani, da imate ustrezno garancijo.
Ne glede na vse zaščitne ukrepe je zavarovanje sončne elektrarne ključnega pomena za njeno brezskrbno uporabo.
Zavarovanje običajno krije škodo, povzročeno zaradi toče, viharjev, strel in požarov. Pri Omnisevu vam pomagamo izbrati najprimernejše zavarovanje, ki bo pokrilo vsa ključna tveganja, s katerimi se lahko soočite. Tako ste lahko prepričani, da bo vaša naložba zaščitena tudi v primeru nepredvidenih dogodkov.
Nasvet: Priporočamo, da svojo sončno elektrarno vključite v obstoječe zavarovanje za streho, kar vas običajno stane med 70 in 120 evrov letno, odvisno od obsega kritja.
Sončne elektrarne so torej lahko odlična naložba, vendar je ključnega pomena, da se projekta lotite trajnostno – z najbolj kakovostnimi materiali, izkušeni monterji in ustreznim zavarovanjem.
Pri Omnisevu zagotavljamo, da so vse naše elektrarne pripravljene na najhujše vremenske izzive, od toče in strel, do požarov in viharjev. Naš cilj je, da bo vaša sončna elektrarna zanesljivo delovala desetletja – da bo varna in pripravljena na vse, kar ji prinaša narava.
Če razmišljate o prehodu na sončno energijo, in imate še kakršnokoli vprašanje, dvom ali skrb, nas kontaktirajte in vam bomo z veseljem pomagali.
Svoje povpraševanje, na podlagi katerega vam bomo podali izčrpno informativno ponudbo brez drobnega tiska in s točno ceno projekta, lahko oddate tukaj.
Zeleni partnerski kredit